+90 242 748 78 18

Tarihçe

Balıkçılık gibi her evresinin oldukça zahmetli ve zorlu olduğu bir sektörde 1983 yılında Antalya ve ilçelerinde taze balık perakendeciliği ile başlayan yolculuğumuz sabırla, sebatla, emekle bizi Akdeniz Bölgesinin en önemli su ürünleri tedarikçisi haline getirmiştir.

1994 yılında alabalık yetiştiriciliği alanında yatırımlarla yetiştiricilik alanında da aynı sabır ve emekle kendimizi var ettik. Halen 920 ton sofralık alabalık ve 5.000.000 adet yavru kapasiteli dört ayrı tesiste doğa dostu yöntemlerle yetiştiriciliğe devam etmekteyiz.

2008 yılında vizyonumuza uygun olarak ihracat hedefimizi gerçekleştirebilmek ve su ürünleri tedarikçisi olarak giderek yükselttiğimiz çıtayı daha da yükseltmek adına Dersu Balık İşleme Fabrikasını kurduk.  İşleme tesisimiz Antalya’nın Manavgat ilçesinde 7500 m² alan üzerinde kurulu olup 2.500 m² kapalı alan kapasitesine mevcuttur.

Modern makine ve ekipmanlarla donatılmış ve oldukça hijyenik şartlarda 1500 ton / yıl taze balık ve 384 ton füme balık işleme kapasitesiyle üretim yapmakta olan tesisimiz,  gerekli başvurulardan sonra 2009 yılında AB üyesi ülkelere ihracat iznini almış ve ihracat faaliyetlerine de başlamıştır.

Tesisimizin dondurulmuş ürün depolarında bin ton ürün depolanabilmektedir.

Yetiştiricilik tesislerinden ve avcılık gemilerinden getirtilen ürünler müşteri taleplerine bağlı olarak ya taze soğutulmuş olarak ya da işlenerek taze temizlenmiş, fileto veya dondurulmuş olarak sevk edilmektedir.

Dersu Balık İşleme Fabrikası bünyesindeki Smokehouse bölümünde ise başta füme ürünler olmak üzere marinatlar, karışık deniz mahsulleri salataları, soslu ürünler, balık pastırması vb. ürünler üretilmektedir.

Müşteri memnuniyeti ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla her türlü olumsuzluğa sıfır tolerans ilkesiyle çalışan Dersu Balık İşleme tesisinde üretilen tüm ürünlerde, doğadan sofraya gıda güvenliğinin tam olarak sağlandığı an be an kayıt altına almaktadır. 

Bunu da halen uygulanmakta olan IFS, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’yle gerçekleştirmektedir.

1983’ten bugüne geçen zaman içerisinde giderek gelişen, değişen su ürünleri sektöründe Dersu olarak en önemli sermayemiz dürüstlük ve paydaşlarıyla kurduğu güven ilişkisi olmuştur.